Zobacz najnowsze ogłoszenia z samorządu
22 czerwca podczas niedzielnego wydarzenia "Miasto średniowieczne na kłeckim rynku" zorganizowana zostanie Gra miejska. Serdecznie zachęcamy do udziału rodziny, przyjaciół, znajomych, instytucje, organizacje...
Do wygrania cenne nagrody rzeczowe.
Co zrobić aby wziąć udział w niedzielnej grze:
Zgłoś drużynę (od 2 do 4 osób) pod nr tel 61 427 01 25 w. 211/213 (jutro (sobota) Urząd Miejski Gminy Kłecko otwarty do godz. 13:00) lub poprzez wiadomość prywatną facebook Towarzystwa Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej (do środy 18 czerwca) ilość grup ograniczona decyduje kolejność zgłoszeń.
Sponsorami nagród są:
Gabinet Pandy oraz Bank Spółdzielczy w Gnieźnie oraz Gmina Kłecko
Towarzystwo Miłośników Kłecka i Ziemi Kłeckiej oraz Gmina Kłecko zapraszają na wydarzenie plenerowe związane z 760. rocznicą lokacji miasta Kłecka.
Podczas wydarzenia:
1. Namiot rycerza
Stanowisko zaopatrzone w średniowieczny namiot rycerski, jego pełne wyposażenie (meble, tkaniny) oraz rycerską broń i zbroję. Animator prowadzący stanowisko opowie o kulturze dawnego rycerstwa oraz sposobach walki; widzowie będą mieli możliwość przymierzyć elementy uzbrojenia oraz spróbować swoich sił w walce na bezpieczne miecze piankowe.
2. Pracownia Alchemika
Średniowieczne laboratorium, w którym pokazywane są metody destylacji, przyrządzania rozmaitych preparatów oraz tajniki dawnej medycyny. Prezentacja upamiętnia postać Mikołaja z Polski - dominikanina, nadwornego lekarza księcia Leszka Czarnego, starszego brata Władysława Łokietka. Odbiorcom przedstawione będą aromaty średniowiecznych wyrobów aptekarskich o zaskakującym asortymencie.
3. Kuźnia średniowieczna
Stanowisko rzemieślnicze osłonięte płócienną wiatą i wyposażone w niezbędne akcesoria kowalskie: miech, palenisko, kowadło oraz szeroki przekrój narzędzi i wyrobów kowalskich. Kowal prowadzący stanowisko opowie o swoim fachu wśród iskier oraz dźwięków młota, na oczach widzów wykonując przedmioty z żelaza. Chętni widzowie będą mogli pomóc mu przy pracy.
4. Gry zręcznościowe "dla dziatwy"
Zespół stanowisk - interaktywnych gier zręcznościowych, wykonanych z naturalnych materiałów takich jak drewno, skóra i sznur. Należą do nich jedno i kilkuosobowe labirynty, a także gry wykorzystujące drewniane pionki.
5. Łaźnia średniowieczna
Aranżacja średniowiecznej łaźni wyposażona w obszerny namiot, balie z wodą i stoły pełne dzbanów oraz kosmetyków naturalnych i przyborów balwierskich (fryzjerskich i kosmetycznych). Jest to stanowisko obalające mity o średniowiecznym braku higieny, przy którym można wysłuchać wielu opowieści, zapoznać się z dawnymi aromatami a nawet skorzystać z usług fryzjersko-barberskich.
6. Garncarz - koło garncarskie
Bardzo angażujące stanowisko dedykowane przede wszystkim dla najmłodszych. Młodzi widzowie lepią z gliny naczynia i inne wyroby, które toczone są na napędzanym nogą kole garncarskim. Stanowisku towarzyszy wystawa replik ceramiki średniowiecznej.
Projekt dofinansowany ze środków Gminy Kłecko
Szczegóły na plakacie
Treść komunikatu na zał. grafice
Szanowni Państwo,
serdecznie zapraszam do udziału w Europejskim Kongresie Odnowy i Rozwoju Wsi, który odbędzie się na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich w dniach 8-10 maja 2025 roku. Wydarzenie jest związane z polską prezydencją w Radzie Unii Europejskiej i jednocześnie będzie największą tego typu imprezą.
Wydarzenie będzie stanowiło platformę wymiany doświadczeń i dyskusji o globalnych wyzwaniach przed jakimi stoi współczesna wieś, o wizji przyszłości oraz sile dziedzictwa kulturowego.
Aby wziąć udział we wszystkich wydarzeniach, które są zaplanowane w ramach Kongresu (dostęp na wydarzenia bez ograniczeń), konieczne jest podanie adresu mailowego
(najpóźniej do 28 kwietnia 2025 roku), którego należy przesłać na adres: [email protected] lub [email protected].
Otrzymają Państwo na wskazany adres mailowy link do akredytacji KPRM na wydarzenie, poprzez który należy dokonać dalszej rejestracji.
Ponadto na stronie: https://www.gov.pl/web/EKOiRW2025/rejestracja-na-kongres ruszyła otwarta rejestracja, na wybrane wydarzenia we wskazanych dniach (bloki tematyczne),
poprzez którą mogą zgłosić się zainteresowane osoby.
Zachęcam do uczestnictwa we wspomnianym wydarzeniu.
24 kwietnia 2025, godz. 16.00
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kłecko –
promocja książki Piotra Orzechowskiego
pt. „1939. Wielkopolska broni się!”
8 maja 2025, godz. 10.00
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury/
Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Kłecko –
nadanie imienia kłeckiej bibliotece.
15 maja 2025 godz. 17.00 –
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Kłecku,
promocja publikacji dra Bartosza Krąkowskiego
o walorach przyrodniczych Powiatu gnieźnieńskiego.
24 maja 2025, godz. 15.00 -
otwarcie nowej przestrzeni rekracyjno-turystycznej
w Gorzuchowie na tzw. KUS-iu.
❤️🌹💐👩🦰👩🦱👩🦳👱♀️W Dniu Święta Kobiet składamy naszym Mieszkankom serdeczne życzenia, pogody ducha, spełnienia marzeń, realizacji życiowych planów oraz ogromu miłości.
Niech ten dzień upłynie w pozytywnej atmosferze i będzie pełen miłych niespodzianek.
Życzą Rafał Piotr Kowalczyk Burmistrz Gminy Kłecko wraz z
Tadeuszem Dobrzyckim Przewodniczącym Rady Miejskiej Gminy Kłecko .
Zapraszam wszystkie zdrowe osoby na ostatnią w tym roku akcje krwiodawstwa od godziny 9:00 w MGOK Kłecko.
Pamiętajmy że krew to jeden z najbardziej pożądanych „leków”, jakimi dysponuje medycyna i można ją uzyskać wyłącznie od drugiego człowieka.
Zapraszam i do zobaczenia, czeka na Was wiele miłych niespodzianek związanych ze zbliżającymi się świętami.
Do zobaczenia!
Miejsca pamięci związane z 85. rocznicą obrony miasta Kłecka. Warto w dniu dzisiejszym odwiedzić choć jedno w swojej okolicy. https://www.google.com/maps/d/u/0/edit?mid=1isvOMDoKXac-wrzJxyb8YE5s0Ac_TLQ&usp=sharing
W związku z przypadającą rocznicą 85. rocznicy obrony miasta Kłecka. Zachęcamy do wywieszenia przy swoich posesjach flagi państwowej solidaryzując się z poległymi obrońcami naszego miasta.
Przebieg uroczystości:
10:00 - Msza święta w intencji Obrońców Kłecka (kościół parafialny w Kłecku);
11:00/15 - Złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Obrońców Kłecka;
12:00 - zapalenie zniczy w miejscach pamięci na terenie gminy;
14:00 - Bieg im. Obrońców Kłecka (kłeckie kąpielisko - plaża „Język”) (dzieci godz. 14:00, bieg główny 15:00);
18:00 - Wieczornica - Szkoła Podstawowa im. Obrońców Kłecka w Kłecku.
8. września zapraszamy do udziału w obchodach 85. rocznicy obrony miasta Kłecka.
Program:
✅10:00 - Msza święta w intencji Obrońców Kłecka (kościół parafialny w Kłecku)
✅11:15 - Złożenie wiązanek kwiatów pod pomnikiem Obrońców Kłecka
✅12:00 - zapalenie zniczy w miejscach pamięci na terenie gminy
✅14:00 - Bieg im. Obrońców Kłecka (kłeckie kąpielisko - plaża „Język”) (bieg dzieci godz. 14:00, bieg główny 15:00)
✅18:00 - Wieczornica - Szkoła Podstawowa im. Obrońców Kłecka w Kłecku (hala sportowa)
Drodzy Goście, którzy w sobotę 31 sierpnia przyjedziecie na Dożynki Gminne i biesiadę śląską z Grupą FEST (18:30)oraz na koncert Gwiazdy wieczoru Teresa Werner (20:00).
Zerknijcie prosimy na tę mapkę z lokalizacją miejsc do parkowania.
Pamiętajcie, że na ul. Karniszewskiej i Zacisze (przy parku miejskim) nie będzie możliwości zaparkowania auta.
Oczywiście można parkować auta w innych miejscach o ile przepisy ruchu drogowego tego nie zabraniają (ul. Targowa, Dr H. Bujarskiej, Czerniejewska, Dworcowa, Rynek).
Nie możemy doczekać się jutrzejszego dnia <3
Zgodnie z postanowieniem Komisarza Wyborczego w Koninie nr 333/2024 z dnia 21 kwietnia 2024 r. w sprawie zwołania pierwszych sesji Rad Miast i Gmin z terenu właściwości Komisarza Wyborczego w Koninie II, wybranych w wyborach do rad gmin zarządzonych na dzień 7 kwietnia 2024 r., serdecznie zapraszamy na pierwszą sesję nowo wybranej Rady Miejskiej Gminy Kłecko w kadencji 2024-2029, która odbędzie sie w dniu 7 maja 2024 r. o godz. 16.00 w siedzibie Urzędu Miejskiego Gminy Kłecko - II piętro (sala sesyjna).
Porządek obrad:
Szanowni Mieszkańcy i Sympatycy Gminy Kłecko w związku z ograniczoną liczbą miejsc na sali sesyjnej, zachęcamy do uczestnictwa w sesji on-line, transmitowanej na platformie radni.info.
Link do transmisji zostanie udostępniony w dniu sesji na stronie internetowej, aplikacji mobilnej oraz w mediach społecznościowych.
O nowościach w zmienionym właśnie programie „Czyste Powietrze” będziemy opowiadać już w najbliższy czwartek, 25 kwietnia o godz. 10:00 w ramach cyklu #AkademiaCzystegoPowietrza2024. Na nasze spotkanie online można się już rejestrować pod linkiem: https://forms.office.com/e/xVwryuvD6P.
Eksperci Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz Instytutu Ochrony Środowiska (IOŚ-PIB) przedstawią najważniejsze informacje dotyczące nowych zasad w programie „Czyste Powietrze”, który zmienia się 22 kwietnia 2024 r.
Usłyszymy o obowiązkach związanych z listą zielonych urządzeń i materiałów (lista ZUM) – zarówno pod kątem wnioskodawców, jak i producentów czy importerów urządzeń, a także o innych, istotnych nowościach, jak np. jedna szansa na najwyższe dofinansowanie, czy doprecyzowanie prefinansowania i pełnomocnictwa.
W czasie spotkania, przewidujemy możliwość zadawania pytań za pomocą aktywnego czatu.
Formularz rejestracyjny na najbliższy webinar – https://forms.office.com/e/xVwryuvD6P – dostępny będzie dla wszystkich zainteresowanych do 24.04.2024 r. do godz. 12:00. Link do spotkania, po rejestracji, wysyłany będzie dzień przed webinarem, na adres mailowy podany w formularzu.
***
Cykl „Akademia Czystego Powietrza” – baza praktycznej wiedzy o ogólnopolskim programie „Czyste Powietrze” – jest realizowany od 2020 r. przez NFOŚiGW, we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska oraz Polskim Alarmem Smogowym.